Naukowe Podejście do Marketingu

Psychologia w działaniach marketingowych

psychologia w działaniach marketingowychNa pierwszy rzut oka, wydawać się może, iż psychologia nie ma zbyt wiele wspólnego z marketingiem, nie mniej jednak, po dogłębnej analizie obydwu tych nauk, można odkryć, iż działania marketingowe, bardzo często opierane są właśnie na wynikach badań psychologii, dzięki czemu, stają się jeszcze skuteczniejsze. Trzeba tutaj przecież zauważyć, iż stałe dążenie do wzmagania zapotrzebowania wśród klientów na poszczególne produkty i usługi, muszą być podparte jakimiś silnymi argumentami, które skutecznie przekonają klienta, o konieczności kupna danego produktu, czy też skorzystania z danej usługi, a w tym przypadku, trzeba się posiłkować psychologią, aby jeszcze skuteczniej osiągać zamierzone cele.

Można nawet powiedzieć, iż w pewnym sensie, stosowanie psychologii w marketingu, to przede wszystkim stosowanie psychologicznych technik manipulacji, co może nie jest do końca słuszne, nie mniej jednak, na dzień dzisiejszy absolutnie konieczne, bowiem w przeciwnym razie, każde przedsiębiorstwo, straci swoją rację bytu z ekonomicznego punktu widzenia. Wszystkie skuteczne reklamy, opierają się przede wszystkim na efektach badań psychologicznych, a ich podstawowym zadaniem jest oddziaływanie na człowieka w stopniu podświadomym. Tak, aby klient, nawet nie miał możliwości zorientowania się, że w rzeczywistości, poszczególne produkty wcale nie są mu aż tak niezbędne, jak właśnie zaczyna mu się wydawać.

Tego typu działania to właśnie psychologia w działaniach marketingowych, aczkolwiek możemy tutaj także zauważyć, iż psychologia jest dość istotnym aspektem także i w innych zagadnieniach związanych z marketingiem, chociażby w bezpośrednich kontaktach z klientami czy też kontrahentami. Trzeba przecież umiejętnie przekonać każdego potencjalnego nabywcę naszych usług do tego, że właśnie nasze są mu absolutnie niezbędne, a w tym celu, koniecznie należy posłużyć się metodami psychologii. Trzeba skutecznie wywierać wpływ i wzbudzać przekonanie, że właśnie nasz produkt, czy też nasza usługa jest w tym przypadku najlepsza na rynku, a przez to też klientowi absolutnie niezbędna.