Naukowe Podejście do Marketingu

Psychologia sprzedaży

psychologia sprzedaży Proces sprawnej sprzedaży, jest jednym z ważniejszych aspektów, skutecznych działań marketingowych, w każdym przedsiębiorstwie, toteż należy tutaj zwrócić szczególna uwagę na wszystkie zagadnienia związane z psychologią i jej zastosowaniem w tym szczególnym przypadku. Chodzi nam przede wszystkim o to, iż umiejętne zastosowanie technik psychologii manipulacji, może doprowadzić do znacznego zwiększenia poziomu sprzedaży, co przecież dla każdego przedsiębiorstwa, jest tutaj kwestia o znaczeniu zasadniczym.

Przede wszystkim, trzeba będzie zwrócić uwagę na komunikację, pomiędzy klientem a sprzedającym, bowiem jest to czynnik, wywierający zdecydowanie największy wpływ na ostateczny efekt. Liczyć się będzie przede wszystkim pierwsze wrażenie, jakie może wywrzeć sprzedawca na kliencie, toteż schludne i eleganckie ubranie będzie pierwszym atutem. Drugim elementem o którym trzeba będzie pamiętać, to wysoka kultura osobista, bowiem o wiele częściej robimy zakupy u sprzedawcy miłego grzecznego, podchodzącego do nas z należytym szacunkiem, niż u sprzedawcy, który okazuje nam, że zupełnie mu nie zależy na tym, czy nam cokolwiek sprzeda czy też nie. Kolejnym i chyba jednym z najważniejszych elementów psychologii sprzedaży, będzie zapewnienie iż sprzedawca, będzie charakteryzował się wysokim poziomem wiedzy na temat oferowanych produktów. Chodzi tutaj o taki poziom, który pozwoli mu bez trudu udzielić wszystkich odpowiedzi, na nurtujące klienta pytania, odnośnie poszczególnych produktów. Oczywiście, warto aby od czasu do czasu, nawet zupełnie celowo, w obecności klienta, sięgnąć do fachowej literatury, aby unaocznić, iż brak nam pewności, a przecież nie mamy zamiaru klientowi opowiadać niestworzonych historii, toteż, natychmiast posiłkujemy się tutaj fachowymi opracowaniami. Takie podejście z całą pewnością wyrobi w kliencie przekonanie, iż sprzedawca robi wszystko co w jego mocy, aby jak najbardziej rzetelnie przedstawić dany produkt, a to z kolei wzmaga pewność, iż klient jest potraktowany uczciwie, zaś sprzedawca nie chce tutaj za wszelką cenę sprzedać produktu, tylko jak najlepiej doradzić klientowi, aby ten mógł samodzielnie wybrać taki produkt, który go najbardziej interesuje.

Jednym słowem, psychologia sprzedaży, odgrywa bardzo ważną rolę w procesie prowadzenia przedsiębiorstw, a raczej w procesie dystrybucji dóbr produkowanych w danych przedsiębiorstwach. Trzeba więc, pamiętać o tym, aby stosować możliwie jak najlepsze techniki sprzedaży, w celu osiągnięcia jeszcze lepszych efektów finansowych, prowadzonej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy będzie to sprzedaż dóbr, czy też usług.