Naukowe Podejście do Marketingu

Psychologia negocjacji

negocjacje Prowadzenie negocjacji biznesowych, to dla wielu przedsiębiorców, szczególnie tych początkujących bardzo twardy orzech do zgryzienia, tym bardziej, iż trzeba tutaj nie tylko twardo stąpać po ziemi, aby nie wplątać się w niekorzystne umowy, ale warto jeszcze podczas negocjowania kontraktów handlowych, postarać się w pewnym sensie zmanipulować kontrahenta, aby podpisać kontrakt, możliwie jak najbardziej korzystny dla nas. Jednocześnie doprowadzić do tego, aby kontrahent był w stu procentach przekonany, iż jest to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne dla niego, bowiem w takiej sytuacji, będzie on bardziej skłonny do zawarcia umowy partnerskiej o współpracy. Jednym słowem, kłania nam się tutaj po raz kolejny psychologia, jednakże tym razem będzie to psychologia negocjacji biznesowych.

Jest to dość poważny i rozległy dział nauki psychologicznej, w którym znajdziemy cały szereg technik prowadzenia pertraktacji biznesowych, dzięki których umiejętnemu stosowaniu, można osiągać wyjątkowo korzystne efekty podczas negocjacji. Jednym z najbardziej przydatnych elementów do prowadzenia negocjacji, będzie oczywiście dar przekonywania, aczkolwiek odpowiednie techniki psychologiczne, będą tutaj niezmiernie pomocne. Podobnie jak w przypadku sprzedaży, istotnym aspektem będzie zrobienie na kontrahencie jak najlepszego wrażenia, zarówno poprzez elegancki ubiór, wysoką kulturę osobistą, jak również odpowiednio wysoki poziom wiedzy na temat prowadzonych rozmów i wszystkich aspektów przyszłej współpracy.

Tylko poprzez wskazanie kontrahentowi, wszystkich potencjalnych korzyści, jakie przyniesie mu podpisanie umowy handlowej, (aczkolwiek z psychologicznego punktu widzenia, warto także przedstawić swoje korzyści, co dodatkowo wpłynie na ocenę prawdomówności), może zapewnić korzystny przebieg negocjacji. Trzeba także pamiętać, iż nasz kontrahent, też będzie odpowiednio przygotowany pod kątem merytorycznym prowadzonych rozmów, toteż fakty, jakie będziemy przytaczać, muszą być absolutnie prawdziwe, aby czasem, przez kilka nieprawdziwych danych, nie doprowadzić do wyrobienia sobie u kontrahenta opinii osoby nierzetelnej, niedoinformowanej, i nieznającej, co najgorsze, własnej branży. Jednym słowem, techniki psychologiczne w negocjacjach, to jeden z kolejnych, bardzo istotnych elementów w marketingu przedsiębiorstw.